Miesięczne archiwum: Sierpień 2021

A może Azory?

29 sierpnia, niedziela

No właśnie! A może Azory!

Na jesień, zimę i wiosnę Lady Melina zostaje na Azorach. Archipelag składa się z dziewięciu wysp – na wschodzie São Miguel i Santa Maria, w centralnej części FaialPicoSão JorgeGraciosa i Terceira, a na zachodzie Flores i Corvo. Jest gdzie pływać, jest co zwiedzać.

Cytat z oficjalnego Portalu rządowego Azorów – (azores.gov.pt)   „Z wielką przyjemnością witamy Państwa w miejscu o wyjątkowej przyrodzie, wyjątkowym, mistycznym, z gościnnymi ludźmi, z kulturą, gastronomią i winami z wyboru, a przede wszystkim miejscem, które wita Was bezpiecznie, wyróżniając się jako jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, w tych czasach pandemii”.  Jest to jeden z najciekawszych zakątków świata. Trochę niedostępny, nieodkryty, bez natłoku turystów.

Azory są zazwyczaj jakby-nie-po-drodze, więc zapraszam na pokład Lady Meliny! Proszę o kontakt ze mną poprzez stronę MELINA – Wrocławska Asocjacja Przyjaciół, e-mail lub telefonicznie +48 601 778 288.

Bolek Rudnik

Azory - flaga1 Azory_mapa

Kompletujemy ekipy

19 sierpnia, czwartek

Jeśli chcemy, a chcemy, dotrzeć późną jesienią do Polski, musimy popłynąć jak najszybciej na Azory, a stamtąd do Francji i dalej wzdłuż Kanału Angielskiego (La Manche) do Polski. Kompletujemy załogi. Płyniesz z nami? Zgłoś się lub przekaż tę informację potencjalnym chętnym.

27 sierpnia, sobota

Nie płyniemy do Polski, ale nadal kompletujemy załogi. Jeśli ktoś chciałby przeskoczyć z Madery na Azory, to we wrześniu będzie ku temu okazja.

A było to tak

1 sierpnia, niedziela

Oto przyczyny takiego, a nie innego obrotu sprawy, opisane przez Piotra:

Pomyślałem, że może powinienem trochę wyjaśnić, dlaczego nie spełniły się oczekiwania, że jacht doprowadzimy do Portugalii kontynentalnej. Przesyłam Ci print screen z mojego tabletu z programem nawigacyjnym, który może Cię zainteresuje.

ślad_Porto Santo - Quinta do Lorde_2cz_

Jest to ślad trasy powrotnej jachtu do Quinta do Lorde, nie cała trasa, tylko od momentu niedługo przed zwrotem na lewy hals. Krótki odcinek, to nasz ślad na prawym halsie KD ok. 320°, potem jest zwrot. Oczekiwałem, że przy kącie martwym ok. 120° będziemy płynąć kursem ok. 080° co wyprowadzałoby na południowe wybrzeże Portugalii. Okazało się jednak, że jesteśmy w stanie trzymać kurs ok. 110° – kąt martwy ok. 150°. Tak płynąc wylądowalibyśmy w Maroku. Warunki meteo były idealne, wiatr 4 – 5B, fala umiarkowana, Stały: genua w pełni rozwinięta, fok, grot zarefowany i bezan bez refu. Wiatr był stały co do kierunku. Dalej na wschód według prognoz można się było spodziewać silniejszych wiatrów, co by oznaczało konieczność zmniejszania żagli i jeszcze mniejsze szanse na wyrabianie wysokości na wiatr. Po tym, jak po dobie żeglugi okazało się, że niemal połowa wody z głównego zbiornika znalazła się w zęzie, Marcin podjął słuszną moim zdaniem decyzję powrotu na Maderę. Sądzę, że także dla Ciebie jest znacznie lepiej, że jacht jest na Maderze, niż gdyby się znalazł w Maroku.